fbpx

Artykuł sponsorowany

Problemy z trawieniem pokarmów potrafią przysporzyć nam sporo przykrości. Niekomfortowa zgaga, zaparcia, ból brzucha czy kolka to jednoznaczne sygnały, że czas zacząć działać. Aby się ich pozbyć, należy wiedzieć, że nasz układ pokarmowy jest precyzyjnym mechanizmem, który składa się z co najmniej kilku organów. Jeśli któryś z nich nie pracuje prawidłowo, bardzo szybko pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Od czego zatem zależy dobre trawienie i jak w łatwy sposób można je poprawić? Podpowiadamy.

Jak usprawnić trawienie? Kilka wartościowych porad

Nie każdy wie, że nawet sposób, w jaki przyjmujemy różnego rodzaju pokarmy, ma ogromne znaczenie w kontekście późniejszego ich trawienia. Połknięte jedzenie trafia przez przełyk do żołądka, a możliwe jest to dzięki mięśniom, które przesuwają masę pokarmową w odpowiednim kierunku. Jeśli chcemy usprawnić proces trawienia, powinniśmy unikać przejadania się. Dodatkowo lepiej przyjmować małe kęsy posiłku, żeby zapobiec niekontrolowanemu cofaniu się pokarmu. Bezpośrednio po jedzeniu lepiej się nie kłaść, ponieważ taka pozycja sprzyja powrotowi treści żołądkowej do przełyku.

Dobrze jest również gryźć wolniej, przez co pokarm lepiej wymiesza się ze śliną. Dzięki temu żołądek przyjmie już rozdrobnioną masę, co ułatwi dalszy proces trawienia. Dzięki dokładnemu przeżuwaniu umożliwimy także pobudzenie wydzielania soku żołądkowego oraz trzustkowego. W kontekście samego jedzenia, lepiej jeść częściej, lecz mniejsze porcje. Brak regularności skutecznie zaburza trawienie, a dodatkowo metabolizm jest spowolniony. Aby przyspieszyć ten proces, dobrze jest także spożywać produkty z naturalnymi probiotykami, które wesprą wchłanianie składników odżywczych. Dodatkowo zahamują rozwój bakterii chorobotwórczych w jelitach. Probiotyki znajdziemy, chociażby w jogurtach i produktach z nabiałem.

Suplementy na trawienie – na co należy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jeśli chcemy jeszcze bardziej wspomóc proces wchłaniania się pokarmów, warto rozważyć suplementy na trawienie. Bardzo ważne jest, aby w ich składzie znalazły się różnego rodzaju probiotyki. Wnikają one do organizmu, przylegając do ścianek jelit, dzięki czemu ochraniają je przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dbają także o utrzymywanie właściwego pH w jelitach i zapobiegają rozwojowi patogenów.

Warto sprawdzić, czy takie suplementy zawierają czerwoną koniczynę. Jest to roślina, która zawiera witaminę A, B czy C oraz wiele innych pierwiastków, które są istotne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *