fbpx

Kawa kuloodporna (Bulletproof coffee) to połączenie kawy z masłem i olejem. Prekursorem kawy kuloodpornej jest Dave Asprey, który zmodyfikował nieco przepis stosowany przez Tybetańczyków.

Podczas jednej z wypraw zauważył, że Tybetańczycy do herbaty dodają masło i mleko jaków. Zamieniając herbatę na kawę, a mleko na tłuszcz MCT Asprey stworzył bulletproof coffee.

Kawa kuloodporna jest napojem po który sięgają zwłaszcza osoby będące na diecie ketogenicznej lub stosującej intermittent fasting.

kawa kuloodporna przepis

Z racji dużej ilości tłuszczu, a tym samy sytości bulletproof coffee jest często traktowana jako odrębny posiłek, głównie śniadanie. Kawa ta jest pozbawiona węglowodanów, a zatem nie przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny, co jest istotne dla osób zwracających uwagę na wykres krzywej kortyzolu.

W wielu przepisach olej MCT jest używany zamiennie z olejem kokosowym. W praktyce jednak, jeśli chcesz uzyskać pełnie korzyści wynikającą z MCT, to nie powinieneś stosować zamienników.

Na temat oleju MCT przeczytasz więcej w drugiej części artykułu w rozdziale poświęconym właściwościom kawy kuloodpornej.

Kawa kuloodporna (Bulletproof coffee)

Składniki

 • 1 kubek kawy (14 g świeżo zmielonych ziaren)
 • 1 łyżeczka niesolonego masła (najlepiej klarowane)
 • 1 łyżka oleju MCT

Sposób przygotowania

 1. Włóż do naczynia olej MCT i masło, następnie wlej kawę.
 2. Wszystko dokładnie zblenduj.
 3. Kawa kuloodporna powinna mieć mleczno – brązową barwę.

Właściwości kawy kuloodpornej

Kawa nie tylko smakuje dobrze, ale zawiera również przeciwutleniacze. Kofeina utrzymuje czujność, a także może zwiększyć metabolizm i wspomóc proces spalania tłuszczu w celu uzyskania energii.

kawa kuloodporna

Masło zawarte w kawie kuloodpornej nie tylko nadaje jej kremową konsystencję, ale także jest źródłem tłuszczu oraz witaminy A, beta-karotenu oraz sprężonego kwasu linolowego CLA, który wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, redukujące tkankę tłuszczową oraz zwiększające wrażliwość insulinową.

Bulletproof Coffee

Tłuszcze MCT to średnio łańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wchłaniają się bezpośrednio z przewodu pokarmowego do naczyń krwionośnych z pominięciem wątroby. Tłuszcze MCT zwalniają perystaltykę jelit dzięki czemu wpływają na zwiększenie wchłaniania składników odżywczych i zwiększenie uczucia sytości.

Wśród najczęściej wymienianych pozytywnych właściwości oleju MCT są:

 • zmniejszenie ilości zmagazynowanego tłuszczu w organizmie,
 • zwiększenie tempa spalania tkanki tłuszczowej,
 • zwiększenie poczucia sytości.

Warto mieć jednak na uwadze, że zbyt duża ilość spożywanych tłuszczy nasyconych prowadzi do zwiększenia poziomu LDL oraz trójglicerydów.

Tłuszcze MCT możesz znaleźć zarówno w formie suplementów, jak i produktów naturalnych. Produktami o największej zawartości oleju MCT są:

ProduktZawartość oleju MCT
Olej kokosowy60%
Olej palmowy50%
Nabiał11%

Tak jak wcześniej wspomniałem, aby w pełni wykorzystać właściwości tłuszczu MCT należy stosować preparaty ze 100% udziałem oleju.

Choć wiele przepisów wskazuje olej kokosowy jako idealne źródło MCT, to nie jest to prawdą.

Istotną zaletą MCT jest wolne wchłanianie. W przypadku oleju kokosowego MCT trawione są niemal w takim samym tempie jak kwasy długołańcuchowe. Dzieje się tak, ponieważ dominującym kwasem średnio łańcuchowym jest kwas laurynowy, który metabolizowany jest w zbliżony sposób do kwasów długołańcuchowych.

W efekcie olej kokosowy, choć zawiera dużo tłuszczu MCT, to nie jest idealnym zamiennikiem do kawy kuloodpornej.

Kawa kuloodporna (Bulletproof coffee)

Czas gotowania5 minuty
Rodzaj: Drinks
Porcje: 1 osoba

Składniki

 • 1 kubek kawy (14 g świeżo zmielonych ziaren)
 • 1 łyżka niesolonego masła (najlepiej klarowane)
 • 1 łyżka oleju MCT

Instrukcje

 • Włóż do naczynia olej MCT i masło, następnie wlej kawę.
 • Wszystko dokładnie zblenduj.
 • Kawa kuloodporna powinna mieć mleczno – brązową barwę.

Źródło:

 • https://www.bulletproof.com/
 • https://bonavita.pl/co-to-jest-kawa-kuloodporna-i-jaki-ma-sklad
 • https://poznajsienatluszczach.pl/2016/06/06/czym-sa-tluszcze-mct/
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recipe Rating