fbpx

Kava kava , czy inaczej pieprz metystynowy, należy do rodziny roślin psiankowatych i pochodzi z wysp Południowego Pacyfiku (1).

Mieszkańcy wysp Pacyfiku używali go od setek lat jako ceremonialnego napoju promującego stan relaksu.

Niedawno kava kava zyskała dużą popularność ze względu na swoje właściwości relaksujące i zmniejszające stres.

Ten artykuł wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o korzyściach i niebezpieczeństwach związanych z kava kava. Znajdziesz tu także odpowiedzi na pytania jak przygotować i gdzie kupić kava kava.

Czym jest Kava Kava?

Kava to tropikalny, wiecznie zielony krzew o liściach w kształcie serca i zdrewniałych łodygach. Jego naukowa nazwa to piper methysticum (pierprz metystynowy).

Kultury Pacyfiku tradycyjnie używają napoju kava podczas rytuałów i spotkań towarzyskich. W celu przygotowania napoju, ludzie najpierw mielą jego korzenie na pastę.

Obecnie korzenie mielone są ręcznie, ale tradycyjnie wykonywane było przez żucie korzeni i wypluwanie ich. Pastę następnie miesza się z wodą, odsącza i konsumuje.

Jego aktywne składniki nazywane są kawalaktonami, które stanowią 3–20% suchej masy korzenia rośliny (3).

Badania sugerują, że kawalaktony mogą mieć następujący wpływ na organizm (4, 5, 6):

 • zmniejszenie stanów lękowych,
 • ochrona neuronów,
 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory,

Większość dotychczasowych badań koncentrowała się na potencjale kavy w kontekście redukcji stanu lękowego.

Choć w dalszym ciągu nie do końca jasne jest, w jaki sposób kawalaktony wywołują te efekty, ale wydaje się, że działają one poprzez wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne uwalniane przez nerwy, aby komunikować się ze sobą.

Jednym z tych neuroprzekaźników jest kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który zmniejsza aktywność nerwów.

Czy Kava Kava jest legalna

Tak, kava kava od sierpnia 2018 roku jest znowu w Polsce legalna. Piszę znowu, ponieważ wcześniej widniała w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Choć jest legalna, to nadal nie jest dopuszczona do sprzedaży w formie środka spożywczego lub suplementu. W efekcie jeśli znajdziecie oferty polskich sprzedawców, to najczęściej będą one podkreślały, że macie do czynienia ze środkiem kolekcjonerskim.

Dlatego najprościej i najbezpieczniej jest kupić kava kava np. w USA za pośrednictwem Internetu. Więcej na temat tego jak kupić pieprz metystynowy znajdziesz w dalszej części artykułu.

Kava kava właściwości zdrowotne

Redukcja stresu

Zaburzenia lękowe należą obecnie do najczęstszych zaburzeń psychiatrycznych. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów leków, ale mogą one powodować niepożądane skutki uboczne i prowadzić do uzależnień.

W efekcie, na skutek pojawiających się pozytywnych wyników badań nad wpływem pieprzu na redukcję stresu nastąpił wyraźny wzrost popytu na tego typu substancje.

Jedno z pierwszych badań oceniających wpływ ekstraktu kava u osób ze stanami lękowymi zostało opublikowane w 1997 roku (7).

Jak pokazują wyniku, w porównaniu z grupa otrzymującą placebo, odnotowano istotne zmniejszenie odczuwalnego stanu niepokoju.

Naukowcy nie zauważyli również żadnych skutków ubocznych związanych z odstawieniem lub uzależnieniem, podczas gdy efekty te są powszechne w przypadku innych leków.

Od tego czasu powstało wiele badań wykazujących pozytywny wpływ kava kava na redukcję stresu. W metaanalizie obejmującej 11 badań wykazano, że ekstrakt z kava kava jest skutecznym sposobem leczenia stanów lękowych (8).

Co więcej, kolejny przegląd konkretnego wyciągu z kava kava doprowadził do podobnego wniosku, stwierdzając, że może być stosowany jako alternatywa dla niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Pomaga w zasypianiu i poprawia jakość snu

Zaburzenia snu mogą powodować wiele poważnych chorób. Nieregularny i zbyt krótki sen wiąże się np. z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, depresją, otyłością i rakiem (9).

Zobacz: Jak poprawić jakość snu

Zdając sobie z tego sprawę, wiele osób decyduje się na leki nasenne, które pomogą im lepiej spać. Podobnie jak leki stosowane w leczeniu lęku, leki nasenne mogą powodować uzależnienie.

Kava kava jest powszechnie stosowana jako alternatywa dla tych leków nasennych ze względu na jej uspokajające działanie.

W jednym z badań z udziałem 24 osób stwierdzono, że kava zmniejsza stres i bezsenność w porównaniu z placebo (10).

Warto zwrócić uwagę, że zarówno badacze, jak i uczestnicy wiedzieli, czy otrzymywali kava, czy placebo. Mogło to mieć dość istotny wpływ na jego wynik.

W innym badania (o wyższej jakości) także wykazano, że kava jest bardziej skuteczna niż placebo w poprawie jakości snu i redukcji lęku (11).

Co ciekawe, pozytywne działanie kavy na bezsenność może wynikać z jej wpływu na lęk.

Bezsenność wywołana stresem jest powszechna u osób ze stanami lękowymi. Jako że kava kava może redukować stany lękowe, to podejrzewa się, że tym samym ma ona pozytywny wpływ na jakość snu.

Kava Kava rodzaje

kava kava rodzaje

Preparaty z kava kava można podzielić na dwie grupy:

 • Kava Tudei: w większości przypadków są to kapsułki zawierające ekstrakt z kava kava. Są one wygodne w stosowaniu, jednak często problemem jest niska jakość.
 • Kava Noble: jest to sproszkowany korzeń kava kava. Choć spożycie wymaga odpowiedniej procedury zaparzania, to jakość jest zdecydowanie wyższa od preparatów w kapsułkach.

Innym podziałem jest ten ze względu na profil działania:

 • heavy – jest to kava o właściwościach silnie wyciszających, do stosowania w celu ułatwienia snu,
 • heady – jej działanie jest wyraźnie mniej zauważalne, dzięki czemu może być stosowana w ciągu dnia,
 • balanced – jak sama nazwa wskazuje jest to odmiana po środku o uniwersalnym zastosowaniu.

Jak przygotować Kava Kava

kava kava gdzie kupić

Zgodnie z tradycyjnym zasadami obrządku korzeń kava kava był przeżuwany przez mężczyzn. Na skutek połączenia ze śliną jego objętość zwiększała się.

Następnie mieszano go z wodą i odstawiano na chwilę, aż do momentu uzyskania mlecznego napoju. Napój ten w dalszej kolejności był odsączany na specjalnym sicie o rozlewany do mniejszych naczyń.

Obecnie sposób przygotowania wygląda już inaczej, nawet wśród rdzennych mieszkańców Vanuatu, którzy byli prekursorami w sporządzaniu naparu.

Przechodząc do konkretów, aby przygotować napar z kava kava będziesz potrzebować 20g – 50g sproszkowanego korzenia oraz specjalnego woreczka służącego jako filtr.

Taki woreczek można kupić w sklepie oferującym korzeń. W większości przypadków jest on dodawany przy zakupie pieprzu.

Gdy masz już korzeń i filtr, to możesz przejść do poniższej procedury:

 1. Umieść korzeń w woreczku, a następnie włóż woreczek do większego naczynia.
 2. Wlej do naczynia w temperaturze 40 – 50 stopni. Ilość wody powinna wynosić 10-20 ml na każdy gram korzenia.
 3. Zagniataj susz w woreczku przez około 10 minut.
 4. Otrzymany napój przelej do mniejszych naczyń.

Kava Kava – jak stosować

Eksperci zalecają, aby dzienne spożycie kawalaktonów nie przekraczało 250 mg (12). Dotyczy to jednak ekstraktów w kapsułkach. W przypadku kava noble dawka jest zdecydowanie wyższa.

Ważne, aby przyjmować ją na czczo.

Suplementy kava mogą zawierać kawalaktony w miligramach lub w procentach. Jeśli zawartość jest podana w procentach, będziesz musiał obliczyć ilość zawartych w niej kawalaktonów.

Na przykład, jeśli jedna kapsułka zawiera 100 mg ekstraktu z korzenia kava i jest standaryzowana na 30% kawalaktonów, będzie zawierała 30 mg kawalaktonów (100 mg x 0,30 = 30 mg).

Aby osiągnąć skuteczną dawkę w zakresie 70–250 mg kawalaktonów, należałoby przyjąć przynajmniej trzy kapsułki tego konkretnego suplementu.

Większość ekstraktów z korzenia kava zawiera 30–70% kawalaktonów

Kava Kava skutki uboczne

Chociaż kava kava może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie, to wiele osób obawia się jego potencjalnych skutków ubocznych.

Na początku XXI wieku zgłoszono kilka przypadków uszkodzeń wątroby na skutek spożycia kavy (13). Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała nawet ostrzeżenie o ryzyku uszkodzenia wątroby związanym z produktami zawierającymi kava.

Jego użycie zostało nawet zakazane lub ograniczone w wielu krajach, w tym w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Jednak zakaz w Niemczech został później zniesiony ze względu na słabe dowody na powiązane zagrożenia.

Warto wiedzieć, że zdecydowana większość przypadków uszkodzeń wątroby wystąpiła u osób spożywających tabletki, a więc niskiej jakości preparat należący do grupy Kava Tudei.

W powszechnej opinii uważa się, że Kava może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Enzymy wątrobowe rozkładające kava kava rozkładają również inne leki. W ten sposób kava może wiązać te enzymy i zapobiegać rozkładaniu innych leków, powodując ich gromadzenie się i uszkadzanie wątroby.

Nieuczciwość producentów to kolejny powód, dla którego produkty kava są uważane za niebezpieczne.

Aby zaoszczędzić pieniądze, niektóre firmy używają innych części rośliny kava, takich jak liście lub łodygi, zamiast korzeni. Wiadomo, że liście i łodygi uszkadzają wątrobę.

Z drugiej strony kilka analiz badań na ten temat nie znalazło dowodów na uszkodzenie wątroby u osób, które przyjmowały te suplementy w krótkim okresie (14).

Kava Kava gdzie kupić

Decydując się na zakup kava kava w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że sprzedawany produkt certyfikowany przez stowarzyszenie True Kava.

Daje nam to gwarancję jakości produktu, a tym samym zapewnieni bezpieczeństwa jego stosowania.

Biorąc pod uwagę, że kava kava w Polsce choć jest legalna, to nie jest dopuszczona do sprzedaży jako produkt spożywczy, to lepiej dokonać zakupu w USA lub Nowej Zelandii.

Oczywiście nie musimy tam specjalnie lecieć, w końcu od czego mamy internet. Poniżej podaję dwa przykładowe sklepy w których możesz bezpiecznie dokonać zakupu:

 • Cactus Kava – cactuskava.com
 • The Kava Society – kavasociety.nz

Źródła:

 1. Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547852
 2. Teschke R, Sarris J, Schweitzer I. Kava hepatotoxicity in traditional and modern use: the presumed Pacific kava paradox hypothesis revisited. Br J Clin Pharmacol. 2012;73(2):170-174.
 3. http://www.fao.org/3/a-i5770e.pdf
 4. Sarris J, Stough C, Bousman CA, Wahid ZT, Murray G, Teschke R, Savage KM, Dowell A, Ng C, Schweitzer I. Kava in the treatment of generalized anxiety disorder: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. J Clin Psychopharmacol. 2013 Oct;33(5):643-8.
 5. Tzeng YM, Lee MJ. Neuroprotective properties of kavalactones. Neural Regen Res. 2015;10(6):875-877. doi:10.4103/1673-5374.158335
 6. Martin AC, Johnston E, Xing C, Hegeman AD. Measuring the chemical and cytotoxic variability of commercially available kava (Piper methysticum G. Forster). PLoS One. 2014;9(11):e111572. Published 2014 Nov 3.
 7. Volz HP, Kieser M. Kava-kava extract WS 1490 versus placebo in anxiety disorders–a randomized placebo-controlled 25-week outpatient trial. Pharmacopsychiatry. 1997 Jan;30(1):1-5.
 8. Pittler MH, Ernst E. Kava extract for treating anxiety. Cochrane Database Syst Rev. 2003;(1):CD003383. doi: 10.1002/14651858.CD003383. PMID: 12535473.
 9. Palagini L, Bruno RM, Gemignani A, Baglioni C, Ghiadoni L, Riemann D. Sleep loss and hypertension: a systematic review. Curr Pharm Des. 2013;19(13):2409-19. doi: 10.2174/1381612811319130009. PMID: 23173590.
 10. Wheatley D. Stress-induced insomnia treated with kava and valerian: singly and in combination. Hum Psychopharmacol. 2001 Jun;16(4):353-356.
 11. Lehrl S. Clinical efficacy of kava extract WS 1490 in sleep disturbances associated with anxiety disorders. Results of a multicenter, randomized, placebo-controlled, double-blind clinical trial. J Affect Disord. 2004 Feb;78(2):101-10
 12. Teschke R, Sarris J, Lebot V. Kava hepatotoxicity solution: A six-point plan for new kava standardization. Phytomedicine. 2011 Jan 15;18(2-3):96-103
 13. Ulbricht C, Basch E, Boon H, Ernst E, Hammerness P, Sollars D, Tsourounis C, Woods J, Bent S. Safety review of kava (Piper methysticum) by the Natural Standard Research Collaboration. Expert Opin Drug Saf. 2005 Jul;4(4):779-94
 14. Pittler MH, Ernst E. Kava extract for treating anxiety. Cochrane Database Syst Rev. 2003;(1):CD003383
Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *