fbpx

Początki marki Adderall sięgają początku lat 90. Jednak znaczny wzrost popularności został odnotowany po emisji filmu dokumentalnego „Take Your Pills” na platformie Netflix.

Od tego czasu wiele osób zaczęło postrzegać Adderall jako sposób na poprawę zdolności kognitywnych, wzrost produktywności i środek do poprawy wyników w nauce. Czy słusznie?

Co to jest Adderall?

Adderall to lek będący połączeniem dekstroamfetaminy i amfetaminy. Jest to lek na receptę stosowany głównie w leczeniu ADHD lub narkolepsji (senności w ciągu dnia). Lek zmienia pewne naturalnie występujące w mózgu substancje chemiczne, wzmacniając działanie neuroprzekaźników, takich jak dopamina.

Dokładny skład Adderallu to po 25%:

 • siarczanu amfetaminy
 • siarczanu dekstroamfetaminy
 • cukrzanu dekstroamfetaminy
 • jednowodnego asparginianu amfetaminy

Adderall to bardzo silny lek, który w niektórych przypadkach może powodować poważne skutki uboczne, a nawet uzależniać. Z tego powodu Adderall jest substancją kontrolowaną. Nigdy nie należy przyjmować tego leku bez recepty. Używanie go bez recepty i nadzoru lekarza może być niebezpieczne.

Jak działa Adderall?

adderall

U osób, u których zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), Adderall pomaga poprawić koncentrację i skupienie poprzez regulację poziomy dopaminy.

Jako środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, u osób bez tej choroby Adderall będzie powodował znaczną poprawę samopoczucia, wzrost energii i dużo lepszą zdolność do koncentracji oraz skupienia się.

Jeśli bierzesz Adderall z powodu ADHD lub w innych celach, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z efektów ubocznych.

W przypadku ADHD Adderall ma na celu zredukowanie nadpobudliwości, impulsywnego zachowania i rozpiętości uwagi. Według badań leki takie jak Adderall, łagodzą objawy ADHD u 70 do 80 procent dzieci i u 70 procent dorosłych. Pozytywne efekty mogą być jeszcze większe, gdy stosuje się je razem z terapią behawioralną.

Adderall jest dostępny w postaci tabletek lub kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Może utrudniać zasypianie, dlatego należy go przyjmować rano.

Adderall skutki uboczne

Jeśli Adderall jest przepisywany i przyjmowany zgodnie z zaleceniami, jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy będzie powodowało do oczekiwanych efektów, tj. opanowania i poprawy zdolności skupienia.

Adderall ma jednak wiele skutków ubocznych, a ich wystąpienie jest wysoce prawdopodobne. Wśród nich możemy wymienić:

 • nerwowość
 • niepokój
 • bóle głowy
 • problemy z zasypianiem
 • zawroty głowy
 • suchość w ustach
 • chrypa
 • spowolniona mowa
 • zaburzenia widzenia
 • brak apetytu

Adderall może również spowolnić rozwój dziecka. U dorosłych Adderall może powodować zmiany związane z popędem seksualnym lub sprawnością seksualną.

Poważne skutki uboczne obejmują gorączkę i osłabienie lub drętwienie kończyn. Reakcja alergiczna na Adderall może powodować obrzęk języka, gardła lub twarzy.

Inne poważne skutki uboczne obejmują:

 • niekontrolowane drżenie kończyn
 • tiki lub drgawki
 • halucynacje
 • depresja lub lęk

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Dodatkowo, w przypadku nagłego odstawienia Adderallu możesz spodziewać się następujących objawów, takich jak:

 • problemy ze snem, czy to bezsenność
 • niekontrolowane poczucie głodu
 • niepokój i drażliwość
 • atak paniki
 • zmęczenie lub brak energii
 • depresja

Wpływ Adderallu na układ krążenia i oddechowy

Adderall może powodować zwężenie naczyń krwionośnych, podnieść ciśnienie krwi i przyspieszać bicie serca. W skrajnych przypadkach możesz odczuwać zdrętwienie palców, a nawet ich kolor może zmienić się na niebieski lub czerwony.

Przyjmowanie Adderallu razem z alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Adderall może również osłabiać odczuwanie upojenia alkoholem, co może również zwiększać ryzyko zatrucia alkoholowego.

Wpływ Adderallu na układ trawienny

Adderall może przyczyniać się do następujących problemów:

 • ból brzucha
 • zaparcia
 • nudności
 • wymioty
 • biegunka

Możliwa jest również utrata apetytu i utrata masy ciała, co może spowolnić przyrost masy ciała u dorastających dzieci przyjmujących lek. Utrata masy ciała u dorosłych jest przejściowym efektem ubocznym, a apetyt powinien powrócić do normy, gdy organizm zaadaptuje się do leku.

Adderall a alkohol

adderall a alkohol

Adderall jest środkiem pobudzającym, a alkohol środkiem o działaniu uspokajającym. Nie oznacza to, że te dwie substancje znoszą się wzajemnie. Zamiast tego konkurują ze sobą w twoim ciele. Ten efekt może powodować poważne problemy

Zatrucie alkoholowe

Adderall może osłabić objawy upojenia alkoholowego. Dlatego ludzie, którzy zażywają Adderall i alkoholu razem, często nie są świadomi tego, ile alkoholu wypili. Może to prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu i związanych z tym konsekwencjami takich jak zatrucie alkoholem.

Problemy sercowe

Adderall i inne leki pobudzające niosą ze sobą pewne ryzyko problemów z sercem. Ryzyko jest większe, jeśli zażyjesz większą dawkę niż zalecona. Ryzyko jest również większe, gdy łączysz lek z alkoholem. Stosowane razem, Adderall i alkohol mogą:

 • podnieść temperaturę ciała
 • podnieść tętno i ciśnienie krwi

Napady agresji

Spożycie alkoholu u niektórych osób może wiązać się ze wzrostem agresji. Połączenie alkoholu z Adderallem może znacznie spotęgować ten efekt doprowadzając do niekontrolowanych napadów agresji.

Wpływ alkoholu na ADHD

ADHD wiąże się z niższym poziomem dopaminy i noradrenaliny w mózgu, które powszechnie uznawane są grupę neuroprzekaźników poprawiających samopoczucie.

Obie substancje chemiczne działają, gdy doświadczasz czegoś pozytywnego, otrzymanie prezentu, awans, czy nawet drobna rzecz która sprawia Ci przyjemność.

W krótkoterminowej perspektywie alkohol może zwiększyć poziom dopaminy, co jest pożądane u osób z ADHD.

Z biegiem czasu jednak spożywanie alkoholu faktycznie wyczerpuje dopaminę, co może potęgować objawy ADHD. Z tego powodu osoby z ADHD nie powinny pić alkoholu.

Czy Adderall uzależnia?

Adderall jest bardzo pożądanych przez pożądany przez wszystkie osoby pracujące umysłowo, które chcą osiągnąć stan głębokiej pracy (z ang. deep work). Do tej grupy zaliczamy także uczniów i studentów.

Jak pokazują badania największą grupą nadużywającą tej substancji są studenci studiów dziennych. Studenci zażywają Adderall, aby osiągnąć lepsze wyniki i zmniejszyć potrzebę snu. Według National Survey on Drug Use and Health prawie 90 procent studentów, którzy nadużywają Adderall, również pije alkohol.

Wiadomo, że łączenie Adderallu z alkoholem może być niebezpieczne. Jednak nie to jest najwięszym problemem. Adderall to w końcu pochodna amfetaminy, a zatem ma on właściwości uzależniające.

Możliwość lepszej pracy, nauki. Łatwość skupienia się, poprawa pamięci. To wszystko brzmi bardzo atrakcyjnie z punktu widzenia studenta, czy osoby dużo pracującej.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy osoby te przestają być w stanie normalnie funkcjonować bez kolejnej tabletki.

Adderall a kofeina

Chociaż spożycie niewielkiej ilości kofeiny z Adderallem jest mało prawdopodobne, aby było szkodliwe, mieszanie tych dwóch leków pobudzających nie jest dobrym pomysłem.

Jeśli zażywasz Adderall, najlepiej ograniczyć spożycie kofeiny, ponieważ nasili to nieprzyjemne skutki uboczne. Każda z tych substancji może powodować nerwowość, rozdrażnienie, czy problemy senne.

Zatem zebranie ich razem może prowadzić do spotęgowania niektórych skutków ubocznych, jak np. poważny przypadek bezsenności. Spróbuj zatem przejść na bezkofeinową wersję kawy, herbaty i coli.

Kombinacja kofeiny i Adderallu może być szczególnie niebezpieczna w przypadku występowania chorób takich jak choroba serca, wysokie ciśnienie krwi lub zaburzenia lękowe.

Gdzie kupić Adderall?

adderall

Adderall z uwagi na obecność w składzie amfetaminy nie jest w Polsce dostępny bez recepty. Jak i gdzie zatem kupić Adderall?

Jeśli lekarz stwierdzi konieczność stosowanie tego leku to przepisze receptę, która umożliwi import docelowy. To jedyny legalny sposób na zakup Adderallu w Polsce.

Inną kwestią jest zakup na tzw. czarnym rynku. Wystarczy kilka minut by znaleźć wiele ofert w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dużym ryzykiem.

Kupując Adderall w taki sposób nie masz pewności co tak naprawdę zawiera tabletka, którą zażywasz.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *