Alkohol w diecie ketogenicznej jest bardzo często poruszanym temat zarówno przez osoby, które chcą przejść na dietę ketogenną, jak i te które już na niej są od dłuższego czasu. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy alkohol na keto jest dozwolony oraz czy keto wiąże się z abstynencją, to zapraszam do dalszej lektury.
Spis treści
Czy można pić alkohol na diecie ketogenicznej
Chociaż wiadomo że słodkie napoje i piwo są pełne węglowodanów, które mogą natychmiast wyrzucić Cię z ketozy, to nawet czysta wódka u niektórych osób może rodzić pewne problemy.
Mówiąc o piciu na diecie ketonowej, należy wziąć pod uwagę procesy zachodzące w organizmie podczas metabolizowania alkoholu oraz to, jak może to wpływać na stan ketozy w organizmie.
Na początku musisz zrozumieć, że będąc w ketozie, to nawet jeśli pijesz napój alkoholowy o niskiej zawartości węglowodanów, Twoja reakcja może być inna niż u osoby będącej na diecie wysoko węglowodanowej. Dlatego czasami to nie ilość węglowodanów, a sposób w jaki organizm metabolizuje alkohol może stanowić główny problem.
Co do zasady, produkty o wysokiej zawartości węglowodanów spowalniają metabolizm alkoholu [2]. U osób spożywających duże ilości węglowodanów organizm jest skupiony na przetwarzaniu węglowodanów, a nie tłuszczu. W takim wypadku alkohol metabolizowany jest również wolniej.
Jednak jeśli jesteś na keto, to makaron, czy pizza nie są daniami po które sięgasz. Twoje zapasy glikogenu są wyraźnie uszczuplone, a organizm w pierwszej kolejności metabolizuje tłuszcze. Jako że alkohol traktowany jest jako substancja toksyczna, która doskonale rozpuszcza się w tłuszczach, to organizm natychmiast przystępuje do jego przetwarzania.
Bardzo szybki metabolizm alkoholu powoduje znacznie szybsze odczucie upojenia alkoholu. Dlatego musisz pamiętać, że wraz z przejściem na dietę ketonową, czy lchf twoja tolerancja na alkohol stanie się niższa.
Alkohol na keto, a odchudzanie
Alkohol ma około 7 kalorii na gram, więc czasami jest klasyfikowany jako czwarty makroskładnik odżywczy. Jednak w przeciwieństwie do węglowodanów, tłuszczów i białka nie jest on niezbędne. Innymi słowy, nie potrzebujesz go, aby żyć.
Nawiasem mówiąc, to nie spożywając węglowodanów również jesteś w stanie przeżyć. Niezbędna ilość glukozy zostanie wyprodukowana w procesie glukoneogenezy, z kolei mózg posili się ketonami powstałymi w procesie metabolizowania tłuszczu. Oczywiście jest to pewien stopień uogólnienia, bowiem jeśli jesteś biegaczem, czy kolarzem, to pewna ilość węglowodanów jest Ci niezbędna.
W takim przypadku, jeśli nadal chcesz kontynuować dietę ketogeniczną i uprawiać wysiłek tlenowy, to warto zainteresować specjalnym typie diety keto jakim jest cykliczna dieta ketogeniczna.
Na diecie ketogenicznej organizm wykorzystuje tłuszcz jako energię zamiast węglowodanów. W przypadku braku węglowodanów Twoja wątroba zamienia tłuszcz w cząsteczki energii zwane ketonami. Kiedy pijesz alkohol, twoja wątroba zaczyna go metabolizować – co oznacza, że go rozkłada.
Rzecz w tym, że kiedy jesteś na keto, twoja wątroba skupia całą swoją uwagę na metabolizowanym alkoholu zamiast tłuszczu. Dopóki cały alkohol nie zostanie przetworzony, organizm nie będzie wytwarzał ketonów z tłuszczu. To spowalnia proces spalania tłuszczu i potencjalnie może spowolnić utratę wagi. [1]
Podsumowując, jeśli spożycie alkoholu na keto jest okazjonalne, to najprawdopodobniej nie grozi ci wyrzucenie z ketozy, ani spowolnienie spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak pijesz często, to istnieje duże ryzyko, że na skutek upośledzenia procesu produkcji ketonów wypadniesz z ketozy.
Czy alkohol podnosi poziom ketonów
Wśród niektórych osób istnieje przekonanie, że picie alkoholu podnosi poziom ketonów. Nie jest to jednak do końca prawdą, a już na pewno nie należy tego traktować jako sposobu na zwiększenie stężenia ketonów we krwi.
Wniosek ten został wysnuty na podstawie badania z 1970 roku, które pokazało, jak spożywanie alkoholu i dieta wysokotłuszczowa zwiększały „ketonurię” – czyli ilość ketonów w moczu ochotników. [3] Jak możemy przeczytać w artykule, ketonuria była spowodowana „opóźnioną zmianą w metabolizmie pośrednim” spowodowaną wyczerpaniem glikogenu wywołanym przez alkohol.
Podsumowując, picie alkoholu na diecie ketogenicznej może skutkować szybkim wzrostem aktywności ketonowej, ale wątroba w końcu zacznie używać alkoholu jako energii zamiast tłuszczu. Oznacza to mniejsze spalanie tłuszczu w miarę upływu czasu, a tym samy spadek ilości ketonów.
Wino na diecie ketogenicznej
Zastanawiasz się pewnie czy możesz wypić kieliszek wina na keto. Podobnie jak w przypadku wszystkich napojów nisko węglowodanowych odpowiedź brzmi, to zależy. Niektóre wina, zwłaszcza wytrawne pite z umiarem nie wpłyną negatywnie na ketozę. Kieliszek wina do kolacji lub wieczorem może zatem być niegroźnym urozmaiceniem w diecie ketogenicznej.
Wśród polecanych białych win wytrawnych znajdziemy:
- Sauvignon blanc
- Pinot blanc
- Italian pinot grigio
- Chardonnay
Jeśli zaś chodzi o wytrawne wina czerwone to możesz sięgnąć po:
- Cabernet sauvignon
- Pinot noir
- Merlot
Piwo na diecie ketogenicznej
Ze względu na listę składników (jęczmień, chmiel, drożdże i wodę), piwo jest przeważnie czymś, czego należy unikać na diecie ketonowej. Jęczmień jest rozkładany na maltozę cukrową, na którą działają drożdże, tworząc znacznie wyższą zawartość węglowodanów niż zwykły trunek, a nawet wino.
Alkohol w diecie ketogenicznej – podsumowanie
Dieta ketogeniczna wbrew pozorem nie musi wiązać się z pełną abstynencją. Oczywiście są pewne rodzaje alkoholu, które nie należy spożywać, jak np. piwo, czy słodkie drinki, to lampka wina od czasu do czasu na pewno nie powinna nam zaszkodzić.
Warto jednak zaznaczyć, że jeśli jesteś na początku swojej przygody z keto na tzw. keto adaptacji, to spożywanie jakiegokolwiek alkoholu jest wysoce niezalecana. Jeśli zatem chcesz wejść w stan ketozy lepiej odstawić wysokoprocentowe napoje na jakiś czas.
Bibliografia
- Shelmet JJ, Reichard GA, Skutches CL, Hoeldtke RD, Owen OE, Boden G. Ethanol causes acute inhibition of carbohydrate, fat, and protein oxidation and insulin resistance. J Clin Invest. 1988;81(4):1137-1145. doi:10.1172/JCI113428
- Finnigan F, Hammersley R, Millar K. Effects of meal composition on blood alcohol level, psychomotor performance and subjective state after ingestion of alcohol. Appetite. 1998 Dec;31(3):361-75. doi: 10.1006/appe.1998.0168. PMID: 9920688.
- Lefèvre A, Adler H, Lieber CS. Effect of ethanol on ketone metabolism. J Clin Invest. 1970 Oct;49(10):1775-82. doi: 10.1172/JCI106395. PMID: 5456793; PMCID: PMC322666.
- https://dietetycy.org.pl/alkohol-przy-niskich-weglach/