Myślisz, że drzemanie w ciągu dnia to wyłącznie domena ludzi w podeszłym wieku? Nic bardziej mylnego. Krótka drzemka energetyczna może być najlepszym sposobem na szybką i skuteczną regenerację. Co więcej, drzemka może pomóc w regulacji hormonów oraz obniżyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby
Moc drzemki została doceniona przez jedne z najtęższych umysłów wśród których możemy wymienić Napoleon, Da Vinci, A. Einstein, T. Edison, J.D. Rockefeller.
Koncepcja drzemki została pomyślana jako prosty i naturalny sposób na wzrost energii, poprawę nastroju, czujności i i produktywności. I to wszystko bez użycia środków pobudzających, takich jak kofeina.
Spis treści
Co to jest drzemka energetyczna?
Drzemka energetyczna jest definiowana jako krótki okres odpoczynku lub snu, który nie obejmuje faz głębokiego snu. Jej celem jest osiągnięcie maksymalnego „resetu” w jak najkrótszym czasie.
Chociaż każdy jest inny, optymalna długość drzemki energetycznej wynosi zwykle około 20 minut.
Termin ten został ukuty przez psychologa Jamesa B. Maasa, autora książki Power Sleep: The Revolutionary Program That Prepares Your Mind for Peak Performance.
Według dr Maasa, dziesięcio- do dwudziestominutowa drzemka może przeciwdziałać naturalnemu dobowemu spadkowi czujności, którego większość ludzi doświadcza około ośmiu godzin po przebudzeniu się rano.
Koncepcja drzemki została pomyślana jako prosty, zdrowy sposób na poprawę nastroju, czujności, energii i produktywności — bez użycia środków pobudzających, takich jak kofeina.
Zalety drzemki
Jak pokazują badania, 85% wszystkich gatunków ssaków śpi przez krótkie okresy w ciągu dnia. (1). W naturalny sposób drzemiemy jako niemowlęta i małe dzieci, a z wiekiem wracamy do drzemek.
Drzemka jest integralną częścią wielu kultur, w tym w Hiszpanii, Włoszech, Japonii, Grecji, Kostaryce i niektórych krajach skandynawskich.
Niektórzy z najbardziej produktywnych i błyskotliwych ludzi w historii, w tym Thomas Edison, Winston Churchill, Johannes Brahms, Albert Einstein i Leonardo da Vinci byli wielkimi zwolennikami drzemek.
Nie ma gwarancji, że drzemka w ciągu dnia uczyni Cię genialnym, ale powinna pomóc się zresetować abyś mógł utrzymać dobry nastrój, energię, koncentrację i wysoki poziom produktywności przez resztę dnia.
Niezależnie od tego, czy jesteś fanem drzemki, czy też masz kilka minut w ciągu dnia istnieje wiele badań, które potwierdzają korzyści płynące z drzemki w ciągu dnia. Jedno z badań, opublikowane w czasopiśmie Sleep, wykazało, że zaledwie 10-minutowa drzemka spowodowała natychmiastową zwiększoną czujność i poprawę koncentracji, która może trwać nawet 155 minut.
Inne badanie opublikowane w Personality and Individual Differences wykazało, że drzemka może również poprawić nastrój. Naukowcy odkryli, że ludzie byli mniej impulsywni i mieli wyższy poziom tolerancji na frustrację po 60-minutowej drzemce w południe.
Istnieją tez badania pokazujące, że popołudniowa drzemka energetyczna może poprawić zapamiętywanie informacji. Jednym z przykładów jest badanie przeprowadzone na uczniach, którzy zostali podzieleni na dwie grupy.
Wszyscy otrzymali zestaw słów do nauki. Następnie pierwsza grupa udała się na drzemkę, druga w tym czasie oglądała film. Jak pokazują wyniki osoby, które drzemały osiągnęły blisko pięciokrotnie lepsze wyniki w teście sprawdzającym stopień zapamiętania słów porównując do grupy oglądającej film.
Jak widać drzemka energetyczna ma wiele zalet wśród najczęściej podkreślanych możemy wyróżnić:
- wzrost poziomu energii,
- poprawa nastroju dzięki wzrostowi poziomu serotoniny,
- redukcja stresu dzięki obniżeniu poziomu kortyzolu,
- poprawa pamięci i zdolności koncentracji,
- wzrost kreatywności,
- obniżenie ryzyka chorób serca,
- poprawa motoryki i koncentracji,
- redukcja problemów z bezsennością.
- zmniejszenie ryzyka depresji.
Jedną z niesamowitych korzyści płynących z drzemki jest to, że nie tylko sprawia, że jesteś bardziej produktywny przez krótki czas, ale w rzeczywistości sprawia, że jesteś bardziej produktywny przez resztę dnia.
To sprawia, że czas spędzony na drzemce jest jednym z najlepszych zwrotów z inwestycji Twojego czasu.
Zobacz też: Jak Sen Wpływa Na Nasze Zdrowie?
Możesz pomyśleć, że jesteś zbyt zajęty, żeby się zdrzemnąć, ale prezydenci John F. Kennedy, Dwight Eisenhower, Ronald Reagan, George W. Bush, Bill Clinton i Lyndon B. Johnson ucinali sobie drzemki, gdy sprawowali urząd.
Jeśli znaleźli czas na drzemkę, założę się, że Ty też.
Kiedy robić drzemki?
Najlepszym momentem na zrobienie drzemki energetycznej jest około 6 godzin od momentu wstania (już teraz pewnie widzisz, że włoska, czy hiszpańska sjesta ma swoje zalety nie tylko z uwagi na ochronę przed temperaturą).
Jeśli nie masz komfortu pracy zdalnej, to możesz przesunąć drzemania na późniejszą godzinę. Ważne, aby była to ta sama pora. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm i będziesz szybciej zasypiać.
Wbrew powszechnej opinii, drzemka nie wpływa źle na sen w nocy. Wręcz przeciwnie, pozwala się później jeszcze lepiej wyspać. Pamiętaj tylko, aby nie drzemać na 3 godziny przed pójściem spać.
Ile powinna trwać drzemka energetyczna?
Według dr Sary Mednick, która jest czołowym autorytetem w dziedzinie drzemek i autorką książki Take a Nap! Change Your Life., 20 minutowa jest optymalnym czasem jaki pozwoli na zresetowanie się powrót ze zdwojoną energią.
Jeśli 20 minut to za dużo, to możesz spróbować tzw. mikrodrzemek trwających 3 – 5 minut. Nie pozwoli Ci na solidną regenerację, ale na pewno pozbędziesz się poczucia senności.
Pamiętaj, aby nie robić drzemek dłuższych niż 30 minut. Po tym czasie istnieje szansa, że wejdziesz w fazę głębokiego snu. Dłuższy czas powoduje, że wchodzi się w głębsze stadia snu, nasz mózg zwalnia i trudniej jest potem wrócić do pełnej sprawności umysłowej. W efekcie wybudzenie i powrót do obowiązków może CI zająć nawet kilkanaście minut.
W tym celu najlepiej ustaw sobie budzik i co ważne wstań zaraz po tym jak go usłyszysz. Najgorsze co możesz zrobić, to skorzystanie z funkcji drzemki😊
Jeszcze lepszym rozwiązaniem może być stosowanie dedykowanych aplikacji na telefon, np. Sleep cycle. Aplikacja ma wbudowany czujnik, który pozwala jej ocenić kiedy wpadasz w głęboki sen i kiedy należy Cię wybudzić.
Choć w ten sposób drzemka nie będzie trwała dokładnie 20 minut, to zwłaszcza na początku, gdy będziesz mieć problem z szybkim zaśnięciem, stosowanie takiej aplikacji może być lepsze niż zwykły budzik.
Jak przygotować się do drzemki?
Zanim zdecydujesz się uciąć sobie krótką drzemkę, pamiętaj o tym:, że warunki, jakich potrzebuje Twój organizm do prawidłowej drzemki, nie różnią się od tych, które są wymagane do prawidłowego snu w nocy.
Jeśli mieszkasz lub pracujesz w głośnej lub ruchliwej okolicy dobrym pomysłem może być wykorzystanie stoperów do uszu. Ważna jest też temperatura. Najlepiej, aby pokój był ciemny, cichy i nieco chłodny. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsza temperatura dla optymalnego snu wynosi od 18 do 20 stopni. Ponieważ na zewnątrz najprawdopodobniej jest jasno, warto zadbać o dokładne zasłonięcie okien lub założenie maski na oczy.
Warto też wystrzegać się picia napojów z kofeiną na 2 godziny przed zaplanowaną drzemką. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z zaśnięciem i drzemka zamiast być narzędziem poprawiającym wydajność stanie się powodem do frustracji.
Źródła:
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886915003943
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763354/
- https://www.nbcnews.com/better/health/how-take-nap-will-actually-boost-your-energy-ncna793681