9 Symptomów Ketozy – Jak Sprawdzić Czy Jestem w Ketozie

Symptomy ketozy mogą być różnorodne, a ich występowanie jest kwestią indywidualną. Oznacza to, że część z nich możesz nigdy nie doświadczyć, nawet jeśli jesteś w ketozie.
Jedną z najprostszych dróg prowadzących do ketozy jest przejście na dietę ketogeniczną, która poprzez redukcję węglowodanów wymusza na organizmie przełączenie się na nowe paliwo jakimi są ketony
Utrzymanie niskiego spożycia węglowodanów jest dość proste. Wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to trzymać się dziennego limitu węglowodanów, który pozwoli Ci wejść i pozostać w ketozie.
W większości przypadków trudno jest stwierdzić, czy faktycznie spalasz ketony jako paliwo. Mnogość zmian, które zachodzą podczas keto adaptacji, może powodować wiele nieporozumień co do tego, co naprawdę dzieje się w twoim ciele.
Aby pomóc Ci odpowiedzieć na pytania – czy jestem w ketozie – przygotowałem ten krótki poradnik w którym znajdziesz 9 najpopularniejszych objawów ketozy.
Spis treści
Co to jest ketoza?



Ketoza to stan metaboliczny, w który organizm wchodzi, gdy musi wyprodukować ketony jako paliwo, ponieważ nie ma wystarczającej ilości węglowodanów.
Technicznie rzecz biorąc, ketozę osiąga się, gdy poziom ketonów we krwi wynosi około 0,5 mmol / l.
Ludzie zazwyczaj wchodzą w ketozę, gdy ograniczają węglowodany, np przestrzegając zasad diety ketogenicznej. Inną opcją jest np. Intermittent fasting, czy głodówka.
Ogólnie rzecz biorąc, organizm nie wejdzie w ketozę, tak długo jak będzie miał wystarczająca ilość węglowodanów dostępnych w diecie lub zmagazynowanego glikogenu, aby zapewnić komórkom energię.
Jedną z głównych różnic, która odróżnia dietę ketogenną od innych diet, jest fakt, że jednym z jej celów jest wprowadzenie Cię w ketozę i utrzymanie odpowiedniego poziomu ketonów podczas diety.
Tego typu podejście dietetyczne może zapewnić nam wiele korzyści, takich jak utrata tkanki tłuszczu, poprawa funkcji poznawczych i zmniejszenie głodu (między innymi, które omówimy w dalszej części tego artykułu).
Aby jednak doświadczyć mocy ketozy, nasz organizm musi przejść metaboliczną metamorfozę. Zmiany te mogą być czasami nieprzyjemne, ale dostarczą nam też sygnałów, że wchodzimy w ketozę.
W następnej części tego artykułu przyjrzymy się głównym objawom ketozy. Pamiętaj jednak, że większość z nich nie powie ci wyraźnie, czy jesteś w ketozie, czy nie – to tylko symptomy.
Najdokładniejszym sposobem sprawdzenia, czy jesteś w stanie ketozy, jest zbadanie poziomu ciał ketonowych.
Symptomy ketozy



W tej części artykułu przedstawię 9 najczęściej pojawiających się objawów ketozy. Jak już wspomniałem, to tylko symptomy, zatem nie możesz mieć 100% pewności.
Suchość w ustach i zwiększone pragnienie
Redukcja węglowodanów powoduje uszczuplanie się poziomu glikogenu. Glikogen wiąże dużo wody, zatem jego ubytek powoduje także znaczną utratę wody.
Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody podczas tego procesu, zazwyczaj odczuwasz suchość w ustach i zwiększone pragnienie.
Zatem zwiększone pragnienie, to dobry znak, który może sugerować, że jesteś na dobrej drodze do ketozy. Jednak kiedy zauważysz te objawy, upewnij się, że zwiększasz spożycie wody.
Nie pozwól, aby suchość w ustach lub pragnienie utrzymywały się zbyt długo. Jeśli to zrobisz, możesz się odwodnić, co może być niebezpieczne.
Nieświeży oddech
Organizm produkuje trzy rodzaje ciał ketonowych:
- acetooctan (AcAc),
- beta-hydroksymaślan (BHB),
- aceton.
Z punktu wodzenia ketozy aceton jest traktowany jako produkt uboczny. Jako że nie może być użyty jako paliwo przez nasze komórki, wydalamy go z organizmu wraz z moczem i oddechem.
Dlatego wiele osób na keto adaptacji będzie miało nieświeży oddech nazywany „oddechem keto”, który czasami będzie miał ostry zapach, przypominający przejrzałe owoce lub zmywacz do paznokci.
Na szczęście nieświeży oddech nie będzie trwał wiecznie. Gdy twój organizm zaadoptuje się do ketozy, to będzie coraz efektywniej produkować i wykorzystywać ketony. Dzięki temu będzie wytwarzać znacznie mniej acetonu.
Pamiętaj jednak, że nieświeży oddech nie oznacza, że jesteś w stanie ketozy. Oddech keto jest po prostu wskaźnikiem, który mówi, że organizm zaczyna produkować ciała ketonowe.
Zwiększone oddawanie moczu
jak już wspomniałem, ograniczenie węglowodanów i uszczuplanie glikogenu to naturalne diuretyki. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz dietę ketonową, możesz częściej chodzić do łazienki, ponieważ poziom glikogenu w organizmie spada, a w rezultacie uwalniasz więcej wody i sodu.
Pamiętaj jednak, że zjawisko to jest znakiem wypłukiwania węglowodanów, co nie jest równoznaczne z wejściem w ketozę.
Zmniejszone poczucie głodu
Dieta ketogeniczna jest jedną z najlepszych diet zmniejszających głód i powodujących, że ludzie jedzą mniej kalorii, nie zdając sobie z tego sprawy.
Pod wieloma względami dieta ketonowa jest idealnym przepisem na odchudzanie – koncentruje się na wysoce sycących produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, ser i warzywa o niskiej zawartości węglowodanów, jednocześnie stymulując organizm do korzystania ze źródeł paliwa (takich jak ketony), które są bardziej wydajne niż węglowodany.
Kiedy jesteś w stanie ketozy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz czuć energię przez dłuższy czas między posiłkami. Możesz nawet pominąć posiłek, nie zdając sobie z tego sprawy.
Nie zrozum mnie źle, nie stracisz całkowicie apetytu, ale miną godziny, zanim zaczniesz odczuwać głód. Może się również okazać, że w naturalny sposób zaczynasz jeść mniejsze porcje.
Redukcja głody jest zasługą ketonów. Ketony hamują wydzielanie greliny, która jest hormonem odpowiedzialnym za odczuwanie głodu. Zjawisko to jest zauważalne zwłaszcza u kobiet.
Więcej na ten temat możesz przeczytać w moim artykule:
Jak kontrolować hormony głodu



Problemy trawienne
Przez problemy trawienne rozumiem problemy z wypróżnianiem. Kiedy dostosowujesz się do ketozy, Twoje ciało może zareagować na jeden z trzech sposobów:
- Zaparcia. Możesz spędzać dni bez chodzenia do łazienki z powodu zmian poziomu minerałów, stanu nawodnienia i spożycia błonnika, które są powszechne w przypadku diety ketonowej. Prostym rozwiązaniem może być dodanie warzyw o niskiej zawartości węglowodanów do każdego posiłku, picie dużej ilości wody i / lub uzupełnienie w razie potrzeby dodatkowego błonnika, sodu, potasu i magnezu.
- Biegunka. Zarówno ograniczenie spożycia węglowodanów, jak i spalanie ketonów jako paliwa może zmienić ilość wody zatrzymywanej i wydalanej przez organizm. Połączenie redukcji węglowodanów i bycia w ketozie może pośrednio prowadzić do większej utraty wody, co prowadzi do biegunki.
- Brak zmiany. Ketoza niekoniecznie musi powodować problemy trawienne. Jeśli nie doświadczasz powyższych objawów, to nie oznacza że robisz coś źle.
Dla tych z was, którzy mają zaparcia lub biegunkę podczas pierwszego tygodnia keto, może to wskazywać, że jesteście w stanie ketozy lub jesteś na dobrej drodze do bycia w ketozie.
Jeśli masz tylko jeden z tych problemów trawiennych bez żadnych innych oznak lub objawów, twoje problemy są bardziej związane z brakiem błonnika, minerałów i / lub wody, a nie ze zwiększaniem poziomu ketonów.
Krótkotrwałe zmęczenie
Zanim Twoja wątroba zacznie zwiększać produkcję ketonów i odczujesz korzyści płynące z ketozy, możesz doświadczyć spadku sprawności fizycznej i umysłowej. Jest to jeden z częstszych objawów, którego możesz doświadczyć podczas ketoadaptacji.
Dobra wiadomość jest taka, że to krótkotrwałe zmęczenie wskazuje, że Twój organizm jest na drodze do ketozy. Gdy organizm dostosuje się do ograniczenia węglowodanów i spalania ketonów, doświadczysz trwałej energii i przejrzystości, której być może nigdy nie doświadczyłeś.
Bezsenność



Bezsenność to kolejny objaw który może wystąpić w trakcie wchodzenia w ketozę. Może się okazać, że jakość snu będzie wiele niższa, z trudem zasypiasz i budzisz się w środku nocy.
Na poziomie biochemicznym zjawisko to ma miejsce, ponieważ ograniczenie węglowodanów na początku powoduje podwyższenie poziomu hormonów stresu.
Może to zakłócić cykl snu i utrudnić zasypianie. Jednak nie musisz się martwić – Twój sen wróci do normy (a nawet może się poprawić), gdy Twoje ciało będzie coraz bardziej przystosowane do ketozy
Przypływ energii i zwiększona zdolność koncentracji
Gdy organizm zacznie korzystać z ketonów jako paliwa, będziesz potrzebować coraz mniej węglowodanów, a poziom energii będzie stabilniejszy w ciągu dnia.
W efekcie poczujesz znaczny przypływ energii utrzymujący się przez długi czas. To tak, jakbyś co godzinę wypijała kolejne espresso 🙂
Ponadto, zauważysz zwiększoną zdolność koncentracji. Może nie będzie to typowy „deep focus”, ale różnica na pewno będzie odczuwalna. Tak właśnie działają ketony.
Innymi słowy, kiedy po raz pierwszy zaczynasz keto, możesz czuć się zmęczony. Kiedy zaczniesz wytwarzać ketony, mentalne i fizyczne zamglenie zniknie i zostanie zastąpione większą energią i jasnością umysłu.
Utrata wagi
Chociaż celem ketozy nie jest utraty wagi, to jednak szybka utrata masy ciała przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów jest dobrym znakiem, że jesteś na drodze do produkcji ketonów.
Kiedy jesteś na diecie ketogenicznej, zazwyczaj w pierwszym tygodniu stracisz kilka kilogramów wody i trochę tłuszczu. To pokazuje, że poziom zmagazynowanych węglowodanów znacznie spada, przygotowując organizm do produkcji ketonów.
Podsumowanie
Ketoza jest wyjątkowym stanem metabolicznym, który może przynieść Ci wiele korzyści. To jak szybko przejdziesz przez keto adaptację zależy od sprawności metabolicznej twojego organizmu oraz ścieżki jaką przyjmiesz.
To czy jesteś w ketozie najlepiej zweryfikować poprzez pomiar ciał ketonowych. Tylko ten sposób da Ci 100% pewność.
Istnieje jednak wiele naturalnych objawów mogących świadczyć, że „przełączasz” się na ketony. A skorą są i do tego są potwierdzone przez wiele osób, a także badania, to dlaczego z nich nie skorzystać.
A Ty od jak dawna jesteś w ketozie? Czy doświadczyłeś któregoś z powyższych objawów? Daj znać w komentarzu.