Współczynnik GKI (Glucose Ketone Index)

Współczynnik GKI (Glucose Ketone Index)

Współczynnik GKI (ang. Glucose Ketone Index) określa relację poziomu glukozy w stosunku do poziomu ketonów we krwi. Wartość GKI pozwala określić głębokość ketozy klinicznej.

Jak obliczyć współczynnik GKI?

Sposób kalkulacji współczynnika GKI jest bardzo prosty i polega na podzieleniu wartości glukozy przez ilość ketonów (uściślając, chodzi o BHB, czyli głównego ciała ketonowego krążącego we krwi).

Pomiarów dokonujemy 2-3 godziny po posiłku.

Pamiętaj, aby dzielić wartości w tych samych jednostkach. Jeśli masz pomiar ketonów w mmol/l, to musisz odczytać wartość glikemię również w mmol/l.

Jeśli nie masz możliwości dokonania odczytu w tych samych jednostkach, to może dokonać przekształcenia zgodnie z poniższym wzorem.

współczynnik gki wzór

Zgodnie ze wzorem najpierw należy podzielić wartość glukozy przez 18,016 (1 mM/L = 18,018 mg/dL), a dopiero potem przez wartość ketonów.


Przykład

Zmierzony poziom glukozy to 95 mg/dl, a poziom ketonów to 4,1 mM/L. Współczynnik GKI obliczamy w następujący sposób:

95 mg/dL : 18,018 = 5.27 mM/L

5,27 mM/L : 3.8 mM/L = 1,28

Współczynnik GKI wynosi 1,28


Współczynnik GKI – interpretacja

Co do zasady im niższa wartość GKI tym lepiej. Zwłaszcza jeśli wchodzimy w ketozę w celach terapeutycznych.

Warto mieć na uwadze, że dieta ketogeniczna nie jest jedyną drogą prowadzącą do obniżenia wartości GKI. Równie skuteczny może okazać się intermittent fasting lub głodówka terapeutyczna.

Wartość GKIInterpretacja
GKI > 9Nie jesteś w ketozie
GKI 6-9Niska ketoza. Idealnie dla osób, które chcą poprawić swoją sylwetkę i zdrowie.
GKI 3-6Średni poziom ketozy. Polecany osobom z cukrzycą typu II, insulinoodpornością i otyłością.
GKI 1-3Stan ketozy terapeutecznej. Stosowany u osób które wprowadzają się w stan ketozy w celach leczniczych, np. w przypadku chorób: rak, epilepsja, alzheimer, parkinson, chroniczne stany zapalne.
GKI < 1Bardzo głęboka ketoza terapeutyczna

Ketoza a hipoglikemia

Hipoglikemia to z definicji zmniejszenie stężenia glukozy we krwi ≤3,9 mmol/l (czyli ≤70 mg/d). Jeśli jesteś w stanie ketozy, to naturalnie wartość glukozy jest niższa.

Czy oznacza to, że grozi Ci hipoglikemia? Nie, nie ma takiego ryzyka.

Należy pamiętać, że organizm będąc w ketozie działa trochę inaczej. Ketony chronią zdrowe komórki przed hipoglikemią i śmiercią z niej wynikającą (1). Zatem im więcej BHB, tym mniejsze ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Współczynnik GKI – zastosowanie

Jak pokazują badania z wartość GKI jest skorelowana z obserwacjami takimi jak zmniejszenie przerzutowości oraz rozwoju nowotworu.

W jednym z badań klinicznym (2) obserwacji poddano dwóch pacjentów ze złośliwym nowotworem mózgu. U każdego wdrożono dietę ketogeniczną.

U pacjenta z gwiaździakiem anaplastycznym początkowe GKI wynosiło 27,5. Jednocześnie nie odnotowano reakcji nowotwora na chemioterapię. Po spadku GKI do 1,1 pobór glukozy przez guza zmniejszył się o 21,77%.

U drugiego pacjenta ze zdiagnozowanym gwiaździakiem móżdżku, po redukcji GKI z 27,5 na 0,7, również zauważono zmniejszony wychwyt glukozy przez guza o 21,84%.  

Warto mieć na uwadze, że GKI to tylko narzędzi, wskaźnik odzwierciedlający stan metaboliczny organizmu. Nie należy go zatem traktować na równi z samym stanem metaboliczny.

Biorąc pod uwagę wartość informacyjną jaką niesie GKI jest bardzo pomocny zwłaszcza w przypadku, gdy ketoza wykorzystywana jest do celów terapeutycznych, np. w przypadku chorób:

  • Alzheimer,
  • Parkinson,
  • Epilepsja,
  • przewlekłe stany zapalne

Źródła:

  1. Julio-Amilpas A, Montiel T, Soto-Tinoco E, Gerónimo-Olvera C, Massieu L. Protection of hypoglycemia-induced neuronal death by β-hydroxybutyrate involves the preservation of energy levels and decreased production of reactive oxygen species. J Cereb Blood Flow Metab. 2015;35(5):851-860. doi:10.1038/jcbfm.2015.1
  2. Meidenbauer J.J., Mukherjee P., Seyfried T.N.: The glucose ketone index calculator: a simple tool to monitor therapeutic efficacy for metabolic management of brain cancer, Nutr Metab (Lond). 2015; 12: 12.
  3. Poff AM, Ari C, Arnold P, Seyfried TN, D’Agostino DP. Ketone supplementation decreases tumor cell viability and prolongs survival of mice with metastatic cancer. Int J Cancer. 2014;135(7):1711-1720. doi:10.1002/ijc.28809
Udostępnij


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.